160-5000-FBW
RCD Components Inc.
Category: Resistors
WIREWOUND RESISTOR 500 OHM 5W 1%; Resistance:500ohm; Product Range:100 Series; Voltage Rating:400V; Resistor Element Type:Ceramic; Resistor Case Style:Axial Leaded; Power Rating:5W; Resistance Tolerance:± 1%; No. of Pins:2Pins