16FMN-BMTTR-A-TB(LF)(SN)
JST Corporation
Category: FFC / FPC Board Connectors
CONNECTOR FFC RCPT 16POS 1ROW; Pitch Spacing:1mm; No. of Contacts:16Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:FMN Series; Contact Termination Type:Surface Mount; Contact Position:Top; No. of Rows:1 Row; Contact Plating:Tin Plated Contacts; Contact Material:Phosphor Bronze; FFC/FPC Thickness:0.3mm; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Contact Termination:Surface Mount Vertical; No. of Rows:1Rows; Packaging:Tape & Reel