16SVP56M
Sanyo Semiconductor
Category: Capacitors
CAPACITOR 56UF 16V; Capacitance:56µF; Voltage Rating:16V; Product Range:SVP Series; AE Capacitor Case:Radial Can - SMD; ESR:0.045ohm; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:105°C; Packaging:Cut Tape; Automotive Qualification Standard:-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitance Tolerance ±:± 20%; Capacitor Case Style:Radial Can - SMD; Diameter:8mm; External Depth:8.3mm; External Length / Height:6.9mm; External Width:8.3mm; Height:6.9mm; Operating Temperature Range:-55°C to +105°C; Ripple Current AC:1890mA; Tolerance +:20%; Tolerance -:20%; Voltage Rating V DC:16V