175-5R00-FBW
RCD Components Inc.
Category: Resistors
WIREWOUND RESISTOR 5 OHM 10W 1%; Resistance:5ohm; Product Range:100 Series; Voltage Rating:900V; Resistor Element Type:Ceramic; Resistor Case Style:Axial Leaded; Power Rating:10W; Resistance Tolerance:± 1%; No. of Pins:2Pins