380LQ223M016H042
Cornell Dubilier
Category: Capacitors
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 22000UF 16V 20% SNAP-IN; Capacitance:22000 F; Voltage Rating:16V; Product Range:380LQ Series; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85 C; Capacitance Tolerance: 20%; Diameter:22mm; Lead Spacing:10mm ;RoHS Compliant: Yes