476TTA250M
Illinois Capacitor, Inc.
Category: Capacitors
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 47UF 250V 20% AXIAL; Capacitance:47 F; Voltage Rating:250V; Product Range:TTA Series; Capacitance Tolerance: 20%; Capacitor Terminals:Axial Leaded; Diameter:16mm; Packaging:Each; Lead Spacing:- ;RoHS Compliant: Yes