478LBB080M2ED
Illinois Capacitor, Inc.
Category: Capacitors
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4700UF 80V 20% SNAP-IN; Capacitance:4700 F; Voltage Rating:80V; Product Range:LBB Series; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85 C; Capacitance Tolerance: 20%; Diameter:35mm; Lead Spacing:10mm ;RoHS Compliant: Yes