50RX301M8X11.5
Rubycon
Category: Capacitors
CAP ALU ELEC 1UF 50V RAD; Capacitance:1µF; Voltage Rating:50V; Product Range:-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:8mm; Packaging:Each; Lead Spacing:3.5mm; Height:11.5mm; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:130°C; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 130°C; ESR:-; Automotive Qualification Standard:-; Capacitance Tolerance ±:± 20%; External Length / Height:11.5mm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Range:-40°C to +130°C; Operating life Time:4000h; Ripple Current AC:35mA; Tolerance -:20%; Voltage Rating V DC:50V