50YXJ1M5X11
Rubycon
Category: Capacitors
CAP ALU ELEC 1UF 50V RAD; Capacitance:1µF; Voltage Rating:50V; Product Range:YXJ Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:5mm; Packaging:Each; Lead Spacing:2mm; Height:11mm; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:105°C; Lifetime @ Temperature:5000 hours @ 105°C; ESR:-; Automotive Qualification Standard:-; Capacitance Tolerance ±:± 20%