688LBB050M2CF
Illinois Capacitor, Inc.
Category: Capacitors
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 6800UF 50V 20% SNAP-IN; Capacitance:6800 F; Voltage Rating:50V; Product Range:LBB Series; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85 C; Capacitance Tolerance: 20%; Diameter:25mm; Lead Spacing:10mm ;RoHS Compliant: Yes