7286R100KL.25
TT electronics plc
Category: Resistors
POTENTIOMETER WW 7/8 10 TURN 100K; Track Resistance:100kohm; Power Rating:2W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:7286R Series; No. of Turns:10Turns; Track Taper:Linear; Potentiometer Mounting:Bushing; Shaft Diameter:6.35mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:12.7mm; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Body Diameter:22.2mm; Bush Thread Length:7.93mm; Dielectric Strength VAC:1000V; External Length / Height:19.1mm; Insulation Resistance:1000Mohm; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Resistor Element Material:Wirewound; Temperature Coefficient:± 20ppm/°C; Termination Type:Solder