ALF20C562EF100
Kemet
Category: Capacitors
CAP ALU ELEC 5600UF 100V PRESS FIT; Capacitance:5600µF; Voltage Rating:100V; Product Range:ALF20 Series; Lifetime @ Temperature:18000 hours @ 85°C; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Press Fit; Diameter:40mm RoHS Compliant: Yes