AT89S52-24AU
Atmel
MCU 8BIT 8051 24MHZ TQFP-44; Controller Family/Series:AT89S52; CPU Speed:24MHz; Program Memory Size:8KB; RAM Memory Size:256Byte; No. of Pins:44Pins; MCU Case Style:TQFP; No. of I/O's:32I/O's; Embedded Interface Type:SPI UART; Supply Voltage Min:4V; Supply Voltage Max:5.5V; Packaging:Each; Product Range:8051 Microcontrollers; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); Clock Frequency:33MHz; Device Marking:AT89S52-24AU; Flash Memory Size:8KB; Logic Function Number:52; MPU Core Size:8bit; Memory Type:Flash; Microprocessor/Controller Features:8 Interrupt Sources ISP UART PDM WDT; No. of Bits:8bit; No. of Timers:3; Number of bits In Timer:16; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:External; Program Memory Size:8KB; Supply Voltage Range:4V to 5.5V; Termination Type:Surface Mount Device