B32776E8206K000
Epcos (Part of TDK)
Category: Capacitors
CAP FILM PP 20UF 800V RAD; Capacitance:20µF; Voltage Rating V DC:800V; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 10%; Product Range:B32776 Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:37.5mm; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:105°C; Packaging:Each; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); Capacitance Tolerance ±:± 10%; Capacitor Mounting:Through Hole; ESR:0.0065ohm; External Depth:28mm; External Length / Height:37mm; External Width:42mm; Height:37mm; Lead Diameter:1mm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Range:-40°C to +105°C; Voltage Rating:800V