BLC120J112B4D
Cornell Dubilier
Category: Capacitors
CAP FILM PP 12UF 1.1KV RAD; Capacitance:12µF; Voltage Rating V DC:1.1kV; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:± 5%; Product Range:BLC Series; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:-; Operating Temperature Min:-45°C; Operating Temperature Max:85°C; Packaging:Each; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Capacitance Tolerance ±:± 5%; Voltage Rating:1.1kV