CC0603KRX7R6BB184
Yageo Europe
Category: Capacitors
CAP MLCC X7R 180NF 10V 0603; Ceramic Capacitor Case:0603 [1608 Metric]; Capacitance:0.18µF; Voltage Rating:10V; Capacitance Tolerance:± 10%; Dielectric Characteristic:X7R; Product Range:CC Series; Packaging:Cut Tape; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:125°C; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Capacitance Tolerance ±:± 10%; Capacitor Terminals:SMD; External Depth:0.8mm; External Length / Height:1.6mm; External Width:0.8mm; Insulation Resistance:100000Mohm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Reel Quantity:4000; Tolerance +:10%; Tolerance -:10%; Voltage Rating V DC:10V