CC0603MRY5V7BB474
Yageo Europe
Category: Capacitors
CAP MLCC Y5V 470NF 16V 0603; Ceramic Capacitor Case:0603 [1608 Metric]; Capacitance:0.47µF; Voltage Rating:16V; Capacitance Tolerance:± 20%; Dielectric Characteristic:Y5V; Product Range:CC Series; Packaging:Cut Tape; Operating Temperature Min:-30°C; Operating Temperature Max:85°C; Automotive Qualification Standard:-; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Capacitance Tolerance ±:± 20%; Capacitor Terminals:SMD; External Depth:0.8mm; External Length / Height:1.6mm; External Width:0.8mm; Insulation Resistance:100000Mohm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Range:-25°C to +85°C; Reel Quantity:4000; Tolerance +:20%; Tolerance -:20%; Voltage Rating V DC:16V