CKRA2410
Crydom
Category: Relays
SSR 10A 240VAC; Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:10A; Operating Voltage Max:280Vrms; Relay Mounting:DIN Rail; Relay Terminals:Cage Clamp; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:24Vrms; Control Voltage Min:110VAC; Control Voltage Max:280VAC; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Blocking voltage:600V; Control Current Min:2mA; Control Current Typ:4mA; Control Voltage AC Max:280VAC; Control Voltage AC Min:90VAC; Control Voltage Range:90V AC to 280V AC; Control Voltage Type:AC; External Depth:99mm; External Length / Height:81.3mm; External Width:22.4mm; Input Voltage Max:280V; Input Voltage Min:24V; Leakage Current:10mA; Load Current Max:10A; Load Current Min:150mA; Load Current RMS Max:10A; Operating Voltage Range:24Vrms to 280Vrms; Output Type:SCR; Peak Surge Current:120A; RMS Load Current Min:0.15A; RMS Load Voltage Max:280V; RMS Load Voltage Min:24V; Rate of Voltage Change dv / dt:200V/s; Single Cycle Surge Current:120A; Surge Current:120A