CRD10RM0CB
C & K Components
Category: Switches
SWITCH 10POS BCD 0.4VA 20V THT; No. of Switch Positions:10 Position; Illumination:Non Illuminated; Product Range:CRD Series; Angle of Throw:-; Contact Current AC Max:-; Contact Current DC Max:-; Contact Voltage AC Max:400mV; Contact Voltage DC Max:20V; No. of Poles:1 Pole; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Actuator Level:Flushed; Output Code:BCD; Switch Construction:Sealed; Switch Mounting:Through Hole; Switching Current:10mA; Switching Voltage:5VDC; Termination Type:Through Hole