DRA-CN240A05
Crydom
Category: Relays
6.2mm Din-Rail Mount (35 mm) SSR Assembly, Ratings 24VDC @ 3.5A, 48VDC @ 100mA and 240VAC @ 2A , UL & cUL recognized @ 40C, 100K-Cycle Endurance Test (SSR Only), AC output SSR is UL rated for Pilot Duty @ 240VAC, CE & RoHS Compliant, Yellow LED input status indicator, 5 & 24 VDC Control