EL240A5R-24
Crydom
Category: Relays
SSR 280VAC/5A 21-27VDC RN; Contact Configuration:-; Load Current:5A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Quick Connect; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:24VAC; Control Voltage Min:21VDC; Control Voltage Max:27VDC; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Control Voltage DC Max:27VDC; Control Voltage DC Min:21VDC; Control Voltage Range:21V DC to 27V DC; Control Voltage Type:DC; Isolation Voltage:3.75kV; Operating Voltage Range:24V AC to 280V AC