ESH157M6R3AC3AA
Kemet
Category: Capacitors
CAP ALU ELEC 150UF 6.3V RAD; Capacitance:150µF; Voltage Rating:6.3V; Product Range:ESH Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:5mm; Packaging:Each; Lead Spacing:2mm; Height:11mm; Operating Temperature Min:-25°C; Operating Temperature Max:105°C; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 105°C; ESR:-; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); Capacitance Tolerance ±:± 20%; MSL:MSL 1 - Unlimited; Operating Temperature Range:-25°C to +105°C