FBMOV550M
Littelfuse
Category: Varistors
VARISTOR 745V 1475V 40mm DISC; Product Range:FBMOV Series; Voltage Rating VDC:745V; Peak Surge Current @ 8/20 S:40kA; Varistor Case Style:-; Clamping Voltage Vc Max:1475V; Peak Energy (10/1000uS):1100J; Voltage Rating VAC:550V ;RoHS Compliant: Yes