FDMC15N06
onsemi
N-Channel UltraFET Power MOSFET 55V, 15A, 90m Features: RDS(on) = 75 m (Typ.)@ VGS = 10 V, ID = 15 A; 100% Avalanche Tested ; RoHS compliant