FH19SC-27S-0.5SH(99)
Hirose Electric Europe B.V.
Category: FFC / FPC Board Connectors
CONN FPC/FFC RCPT 27POS 0.5MM SMT; Pitch Spacing:0.5mm; No. of Contacts:27Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:FH19SC Series; Contact Termination Type:Surface Mount; Contact Position:Bottom; No. of Rows:1 Row; Contact Plating:Gold Plated Contacts; Contact Material:Phosphor Bronze; FFC/FPC Thickness:0.3mm; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016)