FVDDF1.25-250A (LF)
JST Mfg. Co., Ltd
Category: Terminals
CRIMP TERMINAL FEMALE 7.4X0.8MM; Product Range:FVDDF Series; Wire Size AWG Min:22AWG; Wire Size AWG Max:16AWG; Conductor Area CSA:1.65mm²; Terminal Type:Female Quick Disconnect; Insulator Colour:Red; Tab Size - Metric:6.35mm x 0.81mm; Tab Size - Imperial:0.25" x 0.032"; Insulator Material:Vinyl; Terminal Material:Copper; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015)