G2A-432A-DC24
Omron Automation and Safety
Category: Relays
RELAY 4PDT 110VAC 24VDC 0.3A; Contact Configuration:4PDT; Coil Voltage:24VDC; Contact Current:300mA; Product Range:G2A Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage VAC:110V; Relay Terminals:Quick Connect; Contact Voltage VDC:24V; Contact Material:Silver Tin; Coil Resistance:530ohm; Coil Current:45mA; Coil Operating Lower Percent Limit:10%; Coil Operating Upper Percent Limit:110%; Coil Voltage VDC Nom:24V; Contact Current Max:3A; Contact Resistance:100mohm; Contact Voltage AC Max:120V; Contact Voltage AC Nom:110V; Contact Voltage DC Max:30V; Contact Voltage DC Nom:24V; Current Rating:3A; Dielectric Voltage Coil to Contact:1500VAC; Dielectric Voltage Contact to Contact:1500VAC; External Depth:21.5mm; External Height:42.5mm; External Length / Height:42.5mm; External Width:28.5mm; Inductive Current Rating AC:0.2A; Inductive Current Rating DC:0.3A; Insulation Resistance:100Mohm; No. of Electrical Operations:5000000; No. of Mechanical Operations:100000000; Operating Time:15ms