LNY2G472MSEG
Nichicon
Category: Capacitors
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4700UF 400V 20% SCREW; Capacitance:4700 F; Voltage Rating:400V; Product Range:NY Series; Lifetime @ Temperature:4000 hours @ 105 C; Capacitance Tolerance: 20%; Capacitor Terminals:Screw; ESR:- ;RoHS Compliant: Yes