LTC4126EV-10#TRMPBF
Analog Devices Inc.
Category: Battery Products
10mA Wireless Li-Ion Charger with 1.2V Step-Down DC/DC Converter Features: Wireless Li-Ion Battery Charger Plus High Efficiency Multi-Mode Charge Pump DC/DC Wideband Rx Frequency: DC to >10MHz Integrated Rectifier with Overvoltage Limit Pin Selectable Charge Voltage: 4.1V or 4.2V Charge Current: 10mA (Fixed) Low Battery Disconnect: 3.0V NTC Pin for Temperature Qualified Charging DC/DC Regulated Output: 1.2V DC/DC Output Current: Up to 60mA 50kHz/75kHz Switching, No Audible Noise Pushbutton and/or Digital on/off Control for DC/DC Thermally Enhanced 12-Lead 2mm × 2mm LQFN Package