MHP1000PS36
XP Power
Category: Power Supplies
POWER SUPPLY AC-DC MEDICAL 36V 28A; No. of Outputs:1Outputs; Output Power Max:1.013kW; Output Voltage - Output 1:36V; Output Current - Output 1:28A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Voltage - Output 3:-; Output Current - Output 3:-; Output Voltage - Output 4:-; Current Output 4:-; Input Voltage AC Min:85V; Input Voltage AC Max:264V; Power Supply Output Type:Fixed; Product Range:MHP1000 Series; Approval Bodies:IEC TUV UL; Approvals / Standards:CSA 22.2 No. 60601 EN 60601 IEC 60601 UL 60601; Height:61mm; Input Frequency:63Hz; Input Voltage:85V AC to 264V AC; Length:242.64mm; No. of Outputs:1 Output; Output Current Max:28A; Power Rating:1.013kW; Width:149.8mm