MHP501R0F
TT electronics plc
Category: Resistors
RESISTOR 1 OHM 1% 50W TO-220; Resistance:1ohm; Voltage Rating:500V; Resistor Case Style:TO-220; Power Rating:50W; Resistance Tolerance:± 1%; Product Range:-; Resistor Element Material:Thin Film; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Resistor Mounting:Through Hole; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Voltage Rating V DC:500V