MXA6500MP
Memsic
Category: Motion and Position Sensors
ACCELEROMETER 2 AXIS ±1G LCC8; MEMS Sensor Output:Analogue; Measurement Axis:X Y; Acceleration Range:± 1g; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:3.6V; Sensor Case Style:LCC; No. of Pins:8Pins; Sensitivity Typ:500mV/g; Sensitivity Min:475mV/g; Sensitivity Max:525mV/g; Packaging:Each; Product Range:-; Automotive Qualification Standard:-; MSL:-; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); No. of Positions:2Ways; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Supply Current:2mA; Supply Voltage DC Max:3.6V; Supply Voltage DC Min:2.7V; Supply Voltage Range:2.7V to 3.6V; Termination Type:Surface Mount Device