NRCPS06D1R40TRQYF
NIC Components Corporation
RES, 1R4, THICK FILM, 0.25W, 0603; Resistor Case Style:0603 [1608 Metric]; Resistance:1.4ohm; Product Range:NRCPS Series; Voltage Rating:150V; Resistor Element Type:Thick Film; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 0.5%