OXL/CLH/100/P/110/FL30/ALGAAS RED
Oxley Developments Company Ltd
Category: Panel Mount Indicators
LED INDICATOR 110VAC RED; LED Colour:Red; Operating Voltage:110VAC; Mounting Hole Dia:10.15mm; Forward Current If:5mA; Luminous Intensity:300mcd; IP / NEMA Rating:IP66; Packaging:Each; Product Range:-; SVHC:No SVHC (12-Jan-2017); Bezel Depth:1.2mm; Bezel Diameter:12.7mm; Bulb Size:7.1mm; External Length / Height:17.7mm; Fixing Hole Diameter:10.15mm; Forward Current If Max:5mA; Forward Voltage:110V; Forward Voltage VF Max:110VAC; LED / Lamp Size:7.1mm; Lead Length:30mm; Length Behind Bezel:16.5mm; Lens Shape:Round with Flat Top; Luminous Intensity Typ:300mcd; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Voltage Rating VAC:110V