P160KNP-0EC15A500K
TT electronics plc
Category: Resistors
PANEL POT 500K LOG 16MM; Track Resistance:500kohm; Power Rating:100mW; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:P160 Series; No. of Turns:1Turns; Track Taper:Logarithmic; Potentiometer Mounting:Bushing; Shaft Diameter:6mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:15mm; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Body Diameter:16mm; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:-20°C; Operating Temperature Range:-20°C to +70°C; Resistor Element Material:Conductive Plastic; Shaft Type:Round; Termination Type:Solder; Voltage Rating:200VAC