P160KNP-0QC20A1MEG
TT electronics plc
Category: Resistors
PANEL POT 1M LOG; Track Resistance:1Mohm; Power Rating:100mW; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:P160K Series; No. of Turns:1Turns; Track Taper:Log (Audio); Potentiometer Mounting:Bushing; Shaft Diameter:6mm; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Screwdriver Slot; Shaft Length:20mm; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:-20°C; Operating Temperature Range:-20°C to +70°C; Resistor Element Material:Conductive Plastic; Termination Type:Solder; Voltage Rating:200V