RC0805FR-07390RL
Yageo Europe
Category: Resistors
RES THICK FILM 390R 1% 0.125W 0805; Resistance:390ohm; Voltage Rating:150V; Resistor Case Style:0805 [2012 Metric]; Power Rating:125mW; Resistance Tolerance:± 1%; Product Range:RC Series; Packaging:Cut Tape; Resistor Element Material:Thick Film; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); External Depth:0.55mm; External Length / Height:2mm; External Width:1.25mm; Full Power Rating Temperature:70°C; MSL:MSL 1 - Unlimited; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Reel Quantity:5000; Resistor Mounting:Surface Mount Device; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:150V