RC1218JK-074R7L
Yageo Europe
Category: Resistors
RES THICK FILM 4R7 5% 1W 1218; Resistance:4.7ohm; Voltage Rating:200V; Resistor Case Style:1218 [3045 Metric]; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:RC Series; Packaging:Cut Tape; Resistor Element Material:Thick Film; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); External Depth:0.55mm; External Length / Height:4.6mm; External Width:3.05mm; Full Power Rating Temperature:70°C; MSL:MSL 1 - Unlimited; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Overload Voltage:600V; Reel Quantity:5000; Resistor Mounting:Surface Mount Device; Tape Width:8mm; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating V DC:200V