RHE5G1H561J0K1H03B
Murata Electronics (UK) Ltd.
Category: Capacitors
CAP 560PF 50V MLCC RADIAL; Capacitance:560pF; Voltage Rating:50V; Product Range:RHE Series; Capacitance Tolerance:± 5%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Dielectric Characteristic:X8G; Lead Spacing:5mm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:150°C; Automotive Qualification Standard:AEC-Q200; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)