SDR1006-3R9ML
Bourns, Inc.
Category: Inductors
INDUCTOR 3.9UH 20% 4.6A SMD; Product Range:SDR1006 Series; Inductance:3.9µH; RMS Current (Irms):4.6A; Saturation Current (Isat):8.4A; Inductor Construction:Unshielded; DC Resistance Max:0.027ohm; Power Inductor Case:9.8mm x 9.8mm x 5.8mm; Inductance Tolerance:± 20%; Packaging:Cut Tape; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); Q Factor:34; Q Test Frequency:7.96MHz; Self Resonant Frequency Min:48MHz