SE035C475KAR
AVX
Category: Capacitors
CAP MLCC X7R 4.7UF 50V RAD; Capacitance:4.7µF; Voltage Rating:50V; Product Range:SE Series; Capacitance Tolerance:± 10%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Dielectric Characteristic:X7R; Packaging:Each; Lead Spacing:5.08mm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:125°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015)