SR1206JR-072R2L
Yageo Europe
Category: Resistors
RES THICK FILM 2R2 5% 0.25W 1206; Resistance:2.2ohm; Voltage Rating:200V; Resistor Case Style:1206 [3216 Metric]; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:SR Series; Packaging:Cut Tape; Resistor Element Material:Thick Film; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (20-Jun-2016); External Depth:0.55mm; External Length / Height:3.1mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Height:3.1mm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Reel Quantity:5000; Resistor Mounting:Surface Mount Device; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating V DC:200V