SRZ-1CT-DL-12VDC
IMO Precision Controls Ltd
Category: Relays
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 27VDC 30A; Contact Configuration:SPDT; Coil Voltage:12VDC; Contact Current:30A; Product Range:SRZ Series; Relay Mounting:Through Hole; Relay Terminals:Quick Connect; Contact Voltage DC Nom:27V; Coil Resistance:90ohm; Contact Material:Silver Tin Oxide; Approvals & Standards:-; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); Coil Voltage VDC Nom:12V; Contact Current DC Max:30A; Contact Current Max:35A; Contact Voltage DC Max:27V; DC Coil Power:1.2W; External Depth:23mm; External Height:25.4mm; External Length / Height:25.4mm; External Width:15.5mm; Insulation Resistance:100Mohm; Mechanical Life:10 000 000 Operations; No. of Mechanical Operations:10000000; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Switch Current Max:30A; Switching Current Max:30A; Switching Power Max:540W