TEN 20-2423WIN
TRACOPOWER
Category: Power Supplies
CONVERTER DC/DC 20W ±15V/0.7A; No. of Outputs:2 Output; Output Power Max:20W; Output Voltage - Output 1:15V; Output Current - Output 1:665mA; Output Voltage - Output 2:-15V; Output Current - Output 2:665mA; Output Voltage - Output 3:-; Output Current - Output 3:-; Product Range:TEN 20WIN Series; Input Voltage DC Min:9V; Input Voltage DC Max:36V; DC / DC Converter Output Type:Fixed; DC / DC Converter Type:DIP; DC / DC Converter Mounting:Through Hole; Approvals & Standards:-; Width:25.4mm; Height:10.2mm; Depth:50.8mm; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Approval Bodies:IEC/EN 60950-1 UL/cUL 60950-1; Efficiency:87%; Isolation Voltage:1.5kV; Load Regulation:1%; No. of Outputs:2Outputs; Output Current - Max:-665mA; Output Ripple Voltage pk-pk:100mV; Output Voltage +:+15VDC; Output Voltage -:-15VDC; Power Rating:20W; Supply Voltage:24V