TEP 150-2415WI
TRACOPOWER
Category: Power Supplies
CONVERTER DC DC 150W 24V 6.3A; DC / DC Converter Output Type:Fixed; No. of Outputs:1 Output; Input Voltage DC Min:9V; Input Voltage DC Max:36V; Output Power Max:150W; Output Voltage - Output 1:24V; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 1:6.3A; Output Current - Output 2:-; DC / DC Converter Mounting:Chassis; Approvals & Standards:IEC UL; Product Range:TEP 150WI Series; Output Voltage - Output 3:-; Output Current - Output 3:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); DC / DC Converter Type:Module; Efficiency:86%; External Depth:65mm; External Length / Height:34mm; External Width:98mm; Input Voltage Max:36V; Input Voltage Min:9V; Isolation Voltage:2.25kV; No. of Outputs:1Outputs; Output Current:6.3A; Output Current Max:6.3A; Output Voltage:24V; Output Voltage Nom.:24V; Power Rating:150W; Power Supply Output Type:Fixed