UKL1V101MPDANA
Nichicon
Category: Capacitors
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 100UF 35V 20% RADIAL; Capacitance:100 F; Voltage Rating:35V; Product Range:KL Series; Capacitance Tolerance: 20%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:10mm; Packaging:Each; Lead Spacing:5mm ;RoHS Compliant: Yes