W31-560RJI
Welwyn Components
Category: Resistors
RESISTOR 3W 5% 560R; Resistance:560ohm; Voltage Rating:100V; Resistor Case Style:Axial Leaded; Power Rating:3W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:W31 Series; Resistor Element Material:Wirewound; Temperature Coefficient:± 150ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); Body Diameter:5.6mm; External Length / Height:13mm; Lead Diameter:0.8mm; Lead Length:22.75mm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Resistor Mounting:Through Hole