WMO5S-2K2JA05
Welwyn Components
Category: Resistors
RESISTOR METAL OXIDE 2K2 5W; Resistance:2.2kohm; Voltage Rating:500V; Resistor Case Style:Axial Leaded; Power Rating:5W; Resistance Tolerance:± 5%; Product Range:WMO-S Series; Resistor Element Material:Metal Film; Temperature Coefficient:± 350ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jun-2015); Body Diameter:8.5mm; External Length / Height:26mm; Lead Diameter:0.8mm; Lead Length:38mm; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Resistor Mounting:Through Hole; Temperature Coeff. +:350ppm/°C; Temperature Coeff. -:350ppm/°C; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating V DC:500V