3522120KFT
TE Connectivity
Category: Miscellaneous
3522 120K 1% 3W Resistance Value: 120K Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: Power Resistor Passive Component Tolerance: 1 % Package Size Code: 2512 Smd Power Resistor: 3 Watt & 1% Tol | 120K Ω Thick Film Power Resistor 1 % | Part Number: 3522120KFT | Internal Number: 9-2176231-9 | TE Connectivity
Distributor SKU Stock MOQ 1 10 50 100 1000 10000 Purchase
Technical Specifications
Dimensions 6.35 x 3.2 x .55
Element Type Thick Film
Mount Style Surface Mount
Number of Resistors 1
Number of Terminations 2
Packaging Method Taped & Reeled
Power Rating 3
Product Type Fixed Resistor
Resistance 120K
Resistance Range 1kΩ – 1MΩ
Resistor Type Power Resistor
Size Code 2512
Temperature Coefficient ±100
Termination Type Solder
Tolerance 1%