AD5270BRMZ-50-RL7
Analog Devices Inc.
Category: Integrated Circuits (ICs)
1024-Position, 1% Resistor Tolerance Error, SPI Interface and 50-TP Memory Digital Rheostat Features: Single-channel, 1024-/256-position resolution 20 kΩ, 50 kΩ and 100 kΩ nominal resistance Maximum ±1% nominal resistor tolerance error 50-times programmable (50-TP) wiper memory Rheostat mode temperature coefficient: 5 ppm/°C 2.7 V to 5.5 V single-supply operation ±2.5 V to ±2.75 V dual-supply operation for ac or bipolar operations SPI-compatible interface Wiper setting readback Power on refreshed from 50-TP memory Thin LFCSP, 10-lead, 3 mm × 3 mm × 0.8 mm package Compact MSOP, 10-lead, 3 mm × 4.9 mm × 1.1 mm package